Dnes je sobota, 20.7. 2024 (Ilja)
co bude

Tyto stránky jsou zastaralé, prosím přejděte na nové kliknutím SEM.

Brigáda ve Vanovicích

Letos jsme vyrazili do uprázdněného sboru a na faru ve Vanovicích. Po pátečním komunikačním shonu, stran cesty, dojela 2 auta z Brna a 3 cestovatelé vlakoví plus místní mládež. Honza a Kuban byli vyzvednuti autem v Letovicích, náhodou jedoucím bratrem kurátorem a já byla nabrána do svozového vozu Elišky Zobačové spolu s Bety z nedaleké vísky. Sešli jsme se kolem stolu na faře a zpívali Svítákovky, dokud nepřijeli Boskovičtí v čele s panem farářem Jiřím Burešem. Saša Jacobea měla interaktivní program o Velikonocích, který nás postupně provedl od necírkevních tradic, přes starozákonní příběh o Hodu beránka a pašijový příběh až k osobnímu významu vzkříšení Krista. Malovali jsme plakáty, vymýšleli titulky do novin, modelovali biblické postavičky a četli žalm 136. Po programu jsme společně pojedli pomazánky a volně přešli k deskovým/karetním hrám či hře na kytary apod.

Budíček k nám byl milosrdný a tak jsme poměrně vyspalí posnídali ovesnou kaši a seznámili se s programem. Náš úzký kruh přespávajících (9) rozšířili opět místní a šlo se makat. Hoši vynesli, na tři díly rozřezaný, kotel ze sklepa a pokračovali v globálním úklidu sklepních prostor. Skupinka převážně žen se chopila špachtlí a sloupávala barvu či odlupující se navlhčenou omítku v prostorách prvního patra fary. Jednou za čas přišli muži posunout lešení a pokračovalo se dál. Část pracantů ze sklepa se přesunula na dvůr, vyklízet hospodářská stavení. Šlo o třídění užitečných věcí a odpadu - dle materiálu (železný šrot, plast, spalitelné na oheň). Nemálo nepořádku spořádal velký oheň žhnoucí až do druhého dne. Mezi předměty se nacházely i kuriózní kousky kol, lyží a fotogenického slunečníku.

K obědu nám připravila paní Chladilová polévku a guláš s těstovinami. Řádně posilněni jsme chvilku sečkali, až nám slehne a pak podpořili peristaltiku výstupem na nedávno opravené kostelní věže. Vystoupali jsme někteří až do samých špiček, kde už bylo opravdu saunové klima (pod měděnou střechou). Obhlídli jsme místní orloj i péra (náhražku zvonů z dob císařských) a vrátili se do práce. Ze sklepa bylo vynošeno mnoho kýblů hlíny a jiného materiálu. Na zahradě vznikly úhledné kupky tříděného odpadu a zpět do budov byly uklizeny užitečné kusy. Ve farském bytě byly oškrabány potřebné stěny a vymetena opadaná omítka. Po páté hodině jsme se konečně sešli ke společné fotce a posilnili se svačinkou na volejbal a ping pong. Naštěstí nás zachránili místní rychlým dovozem míče z domova, protože v kulturním domě nečekaně nebyl. Sehráli jsme několik setů, než se začalo stmívat a velmi znaveni ze vší té fyzické námahy usedli, někdo k ohni na zahradě a někdo uvnitř fary, k výtečné večeři (masové roládě s rýží).

Při bohoslužbách (v modlitebně), které měl pan farář Ondřej Ruml, byli povoláni ke službě někteří starší sboru. Poklidili jsme nám svěřené prostory a rozjeli se auty na vlak či přímo do Brna a posléze každý domů s uspokojením z vykonané práce a příjemně stráveného víkendu s kamarády.

Děkujeme za péči, práci a důvěru Vanovickému sboru a všem účastníkům za účast.
Těšíme se příště!
Za SOM Markéta

Fotky možno viděti ZDE.

Brigádníci tvrdě pracují